موهای فر: آن چه باید درباره فر موها بدانیم

موهای فر

با دنیای موهای فر بیشتر آشنا شویم

اگر از مدل موهای خود خسته شده باشید، شاید بعد از رنگ و مش و صاف کردن موها به فکر فر کردن آن ها بیفتید. در این صورت، اگر اهل آوردن هزار بلا بر سر موهای خود باشید، حتما فر شیمیایی را انتخاب می کنید ولی اگر نمی خواهید موهای تان زیاد آسیب ببینند، توصیه ما این است که سراغ بیگودی و یا فر گرم بروید.

اگر برای فر کردن شش ماهه موهای خود به آرایشگاه می روید، باید منتظر یک جنگ شیمیایی تمام عیار بین موهای تان با مواد شیمیایی باشید. برای فر کردن موها در آرایشگاه از ماده شیمیایی «پرمننت» استفاده می شود.

در مرحله اول، پل های شیمیایی گوگردی طوری شکسته می شوند که موی پیچیده شده در بیگودی، شکل فر موردنظر را بپذیرد. در مرحله دوم پیوندهای جدید در حالت پیچیده مو برقرار می شوند که بعد با استفاده از یک محلول خنثی کننده، مو در حالت فر، سفت و ثابت می گردد.

برای این کار، ابتدا موی شستشو شده را با بیگودی مخصوص می پیچند. قطر لوله، طرز قرار گرفتن آن ها در سر و تعداد بیگودی های به کار برده شده، تراکم فرها و مدل نهایی مو را مشخص می کند.

وقتی همه بیگودیها سر جای خود قرار گرفتند، هر بیگودی با محلول فر آغشته می گردد؛ چون محلول فر پوست را تحریک می کند، باید دقت شود که با پوست ناحیه مجاور تماس پیدا نکند.

محلول فر معمولا حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه روی موها می ماند. این مدت زمان، با در نظر گرفتن شرایط مو، قدرت محلول فر، درجه حرارت محیط و تعداد بیگودیهای فر به طور دقیق تعیین می گردد.

پس از آن که موی پیچیده شده به طور کامل آبکشی شد، هر بیگودی را با محلول خنثی کننده آغشته می کنند. پس از چند دقیقه موها با آب، شسته شده و بیگودی ها برداشته می شوند.

موهای فر

از بیگودی های دیروز تا بابلیس های امروز

امروزه بیگودی های الکتریکی رایج ترین وسیله فر هستند. اکثر مردم از روش سنتی شستن، مدل دادن و خشک کردن، راضی نیستند و به جای آن، موهای خود را خشک می کنند و سپس برای فر کردن از بیگودی های الکتریکی یا فر داغ استفاده می کنند.

بیگودی های الکتریکی، معمولا لوله های سفت پلاستیکی در دو سه اندازه مختلف هستند و در جعبه های ۲۰ تا ۲۴ تایی قرار دارند. لوله های بیگودی با سطح دندانه دار و یا صاف و مسطح هستند. لوله های صاف برای موها بهترند زیرا موقع برداشتن از روی موها امکان گره خوردن آن ها کم است.

در اکثر مدل ها، رول ها از طریق المنت فلزی که دارای روکش پلاستیکی بوده و به طور عمودی درون رول قرار گرفته اند، به وسیله جریان برق گرم می شوند. دستگاه بیگودی الکتریکی دارای کلید قطع و وصل است و هنگامی که تا درجه مشخصی گرم شد، به طور اتوماتیک قطع می گردد. بعضی از آنها نیز، یک فیوز اطمینان حرارتی دارند که از گرم شدن خیلی زیاد استوانه که باعث سوختن یا آسیب دیدن موها می گردد، جلوگیری می کند.

برخی لوله های بیگودی الکتریکی طوری ساخته شده اند که هرگاه کمی آب در محفظه پلاستیکی مخصوص بریزیم، آب را به صورت بخار توفنده در می آورد. وقتی رول گرم شد، آب بخار می شود و با فشار در لوله ها نفوذ می کند. بخار، اندکی رطوبت به مو اضافه می کند که با گردش خود، به مدل دادن موقتی مو کمک می کند.

بابلیس» جدیدترین نوع بیگودی های الکتریکی است و میله پلاستیکی بلند و قابل انعطافی دارد که مو را دور آن می پیچند. «بابلیس»ها بیشتر از سایر لوازم مخصوص حالت دادن به موها، می توانند به موها حالت فر و استحکام دهند.

موهای فر

فر داغ الکتریکی

فر گرم الکتریکی امروزه بعد از سشوار رایج ترین وسیله فر کردن موهاست. زندگی مدرن که شستشوهای مکرر مو را ضروری نموده، فرصتی برای مراجعه هفتگی به سالن های آرایشی نمی گذارد.

به همین دلیل، این فرها طرفداران زیادی پیدا کرده اند. گرمای ناشی از فر داغ، برخی از پیوندهای هیدروژن ضعیف مو را تجزیه نموده و حالت موجی موقتی به آن می دهند. اکثر فرهای داغ، درجه بالا و متوسط دارند.

درجه پایین تر، مو و پوست سر را کمتر می سوزاند ولی فر سفتی ایجاد نمی کند. بیگودیهای فر داغ از بیگودی های الکتریکی گرم تر هستند و در صورت بی توجهی ممکن است پوست سر آسیب ببیند. البته، معمولا جای نگرانی برای آسیب مو وجود ندارد؛ زیرا اکثرا مجهز به درجه کنترل گرما هستند و به محض رسیدن گرما به درجه ای که مو را آسیب برساند یعنی، حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد، دستگاه خاموش می گردد.

بیگودیهای فر داغ، با سطح صاف یا سطوح دندانه دار موجودند. با نوع دندانه دار ممکن است مو گره بخورد و به آن آسیب برسد. اکثر بیگودیهای فر داغ به صورت دو یا چند حلقه ای و در دو اندازه کوچک و بزرگ و با سطح صاف و با سطح دندانه دار موجود هستند.

موهای فر

مراقبت از موهای فر

موهای فرشده، دچار تخریب ساختمانی شده اند؛ به هم خوردن لایه خارجی مو(کوتیکول) که خاصیت انعکاسی زیادی دارد، یکی از این تغییرات است. شدت این به هم خوردگی، با شدت واکنش شیمیایی متناسب است و در نتیجه آن، موها، زبر به نظر آمده و از درخشندگی آن ها کاسته می گردد و در مقایسه با موهای دست نخورده به سختی آرایش و مرتب می گردد.

سلول های کوتیکول مو از جا کنده شده و یا بلند می شوند که این امر باعث گیر کردن و گره خوردن موها می گردد. توان مو کم شده و نیروی الکترواستاتیک آن افزایش می یابد و باعث می شود که مرتب نمودن آن مشکل گردد. در نقاط مرطوب، موهای منفذدار، آب بیشتری جذب می نمایند که موقتا مو را سنگین تر نموده و آن را بدحالت می کند.

چنین موهایی باید با شامپوهای نسبتا اسیدی شسته شوند. این شامپوها موقعی که موها خیس هستند، کمتر از شامپوهای قلیایی مو را متورم می کنند و با خواباندن موقتی کوتیکول برآمده، منافذ سطح مو را کمتر می کنند. استفاده از نرم کننده برای آبکشی، مو را صاف می کند و مو راحت تر شانه می گردد و تجمع بار الکتریکی را که باعث پف کردن مو می گردد، کم می کند.

منبع: https://www.goodhousekeeping.com

موهای فر

دیدگاه‌ها ۰

*
*

شش + یک =